Asian Television Awards 2013 Winners List

Advertisements
The Asian Television Awards 2-13 (or the 18th Asian TV Awards) winners announcement or the awarding ceremony has just been happened at the Compass Ballroom of Resorts World Sentosa in Singapore. Did Marian Rivera score a Best Actress win?

The GMA 7 star was nominated for the first time in the Asian TV Awards for her role in the Philippine remake of "Temptation of Wife". She was up against another Pinoy, Lorna Tolentino, for "Pahiram ng Sandali (Chasing Moments)" also from GMA 7 and other Asian actresses such as Malaysia's Debbie Goh, Hong Kong's Kate Tsui Tsz-shan and Taiwan's Jade Chou and Wen-lin Fang.

Locally, Marian won Best Drama Actress in the 27th PMPC Star Awards for Television held more than a week ago. But sadly though, in the just-concluded 2013 Asian TV Awards, Marian lost the award to Taiwanese actress Jade Chou. It's Ms. Lorna Tolentino meanwhile who got the "Highly Commended" title for that category.

Other nominees from the Philippines were GMA 7 shows like "Born Impact: When Whales Strand" for Best Natural History or Wildlife Programme, "Saksi (Eye-Witness): Typhoon Pablo's Trail of Death" for Best News Programme, "24 Oras (24 Hours): Bagyong Pablo (Typhoon Pablo)" also for Best News Programme and "Reporter's Notebook: Bagyong Pablo (Typhoon Pablo)" for Best Current Affairs Programme; the ABS-CBN reality program "The X Factor Philippines"; Presidential sister and actress-host Kris Aquino as Best Entertainment Presenter/Host for ABS-CBN's "Kris TV" and once again, Michael V. as Best Comedy Actor for GMA 7's "Bubble Gang".

Michael V. already won such award in 2004, 2005, 2006, then was named runner-up in 2007 and highly commended in 2009. And for this year, he is once again honored "Highly Commended".

Also winning "Highly Commended" under Best News Programme category is Saksi's Typhoon Pablo coverage.

Below is the complete list of winners in the 18th Asian TV Awards (2013):

BEST DOCUMENTARY PROGRAMME (ONE-OFF/ SPECIAL) - "Legends of the Deep: The Giant Squid", NHK (Japan Broadcasting Corporation), General TV Channel, Japan
Highly Commended - "Documentary Love: Hannah, the Miracle", Munhwa Broadcasting Corporation, MBC TV, Korea

BEST DOCUMENTARY SERIES - "Super Fish – Fish Planet", Korean Broadcasting System, KBS, TV1, Korea
Highly Commended - "Environment Special – A Life", Korean Broadcasting System , KBS, TV1, Korea

BEST NATURAL HISTORY OR WILDLIFE PROGRAMME - "Malaysia From Below", FOX International Channels Asia, National Geographic Channel, Hong Kong
Highly Commended - "The Great Flight", KNN (Korea New Network), KNN, Korea

BEST NEWS PROGRAMME - "News Magazine: October 1 Maritime Tragedy", Television Broadcasts Limited, TVB, Jade Channel, Hong Kong
Highly Commended - "Saksi (Eye-Witness): Typhoon Pablo's Trail of Death", GMA Network, Inc., GMA Channel 7, Philippines

BEST SINGLE NEWS STORY/REPORT (10MINS OR LESS) - "Afghanistan Taliban Firefight", CNN International, Hong Kong
Highly Commended - "Right To Be Heard You Matter show – With Nafisa Ali", TV Today Network Limited, Headlines Today, India

BEST CURRENT AFFAIRS PROGRAMME - "101 East: Everest 60th Anniversary", Al Jazeera English TV, Al Jazeera English, Malaysia
Highly Commended - "Asia's Underworld – Illegal Gamblers", A+E Networks Asia, Crime & Investigation Network, Singapore

BEST DRAMA SERIES - "Tonbi (Black Kite)", Tokyo Broadcasting System Television, Inc., TBS TV, Inc., Japan
Highly Commended - "The Confidant", Television Broadcasts Limited, TVB, Jade Channel, Hong Kong

BEST SINGLE DRAMA OR TELEMOVIE - "Heartstrings", Munhwa Broadcasting Corporation, MBC TV, Korea
Highly Commended - "Drama Special – The Ultimate Miracle", Korean Broadcasting System, KBS, 2TV, Korea

BEST COMEDY PROGRAMME - "Heng Heng Heng – The Grumpy Old Withered", Exact Company Limited, Thailand Television Channel 3, Thailand
Highly Commended - "Smart Captain – Wise Captain", Scenario Company Limited, Thailand Television Channel 3, Thailand

BEST CHILDREN'S PROGRAMME - "The Adventures of Figaro Pho: Fear of the Cactus Chocolate Liberation Front", ABC 3, Australia
Highly Commended - "Breaking Ice", Public Television Service Foundation, PTS, Taiwan

BEST PRESCHOOL PROGRAMME - "Bananas in Pyjamas", Endemol Worldwide Distribution, Australian Broadcasting Corporation, ABC 4 Kids, Australia
Highly Commended - "Tell Me, Bonggu", Korea Educational Broadcasting System, EBS, Korea

BEST ENTERTAINMENT (ONE-OFF/ANNUAL) - "Asian Wave", Shanghai Entertainment Team Media Group Co., Ltd., Shanghai Media Group, Dragon TV, China
Highly Commended - "MTV World Stage Live in Malaysia 2012", Viacom International Media Networks (MTV Asia), StarHub, MTV Asia, Singapore

BEST GENERAL ENTERTAINMENT PROGRAMME - "India's Got Talent Season 4", Fremantle India Television Productions Pvt Ltd, Viacom 18, Colors, India
Highly Commended - "Hidden Cities Extreme – Bali, Indonesia", A+E Networks Asia, History Channel, Singapore

BEST GAME OR QUIZ PROGRAMME - "Disney Q Family Mastermind", BBC Worldwide Productions India, Disney India, Disney Channel, India
Highly Commended - "My Man Can", Workpoint Entertainment Public Company Limited, Modernine TV, Channel 9, Thailand

BEST MUSIC PROGRAMME - "Clash of the Choirs China Season 2", Shine International, China Central Television, Singapore
Highly Commended - "MTV World Stage Live in Malaysia 2012", Viacom International Media Networks (MTV Asia), StarHub, MTV Asia, Singapore

BEST REALITY SHOW - "Community Hero", Huaso Film/ Television Digital Production Company Limited (CCTV6/Sony Pictures' JV in China), CCTV-12, China
Highly Commended - "Mission Covershot", FOX International Channels Asia, National Geographic Channel, India
Highly Commended - "The Master Season 5", PT. Rajawali Citra Televisi Indonesia, RCTI, Indonesia

BEST INFOTAINMENT PROGRAMME - "Artisans Reboot", Sitting In Pictures Pte Ltd, MediaCorp Pte Ltd, Channel NewsAsia, Singapore
Highly Commended - "Art Less Travelled Series 2", MediaCorp Pte Ltd, okto, Singapore, Produced by XTREME Media Pte Ltd

BEST TALK SHOW - "We The People: Rape: Our National Shame", New Delhi Television Limited, NDTV 24X7, India
Highly Commended - "We The People: Every Woman's Battle (Cinema: A Culture of Misogyny?)", New Delhi Television Limited, NDTV 24X7, India

BEST SOCIAL AWARENESS PROGRAMME - "Operation Hope", CNN International, Hong Kong
Highly Commended - "China Close-Up – XXL China", August Pictures Pte Ltd, MediaCorp Pte Ltd, Channel NewsAsia, Singapore

BEST ADAPTATION OF AN EXISTING FORMAT - "MasterChef Season 2", Radio and Television Shanghai (RTS), Shanghai Media Group, Dragon TV, China
Highly Commended - "Clash of the Choirs China Season 2", Shine International, China Central Television, Singapore

BEST CROSS-PLATFORM CONTENT - "Freedom Riders Asia", FOX International Channels Asia, STAR Sports, Singapore
Highly Commended - "The Citizen Journalist Show", TV 18 Broadcast Ltd., CNN-IBN, India

BEST LIFESTYLE PROGRAMME - "Passage to Malaysia", Discovery Networks Asia-Pacific Pte Ltd, TLC, Singapore
Highly Commended - "Marina Bay Sands 24/7 – Flower Power", A+E Networks Asia, Bio Channel, Singapore

BEST 2D ANIMATED PROGRAMME - "Dogstar Series 2 – It's The End of the World as We Know It", Media World Pictures, Nine Network Australia, Australia
Highly Commended - "Shezow", Vision Animation Sdn Bhd, Ten Network, Channel Ten, Malaysia

BEST 3D ANIMATED PROGRAMME - "The Adventures of Figaro Pho: Fear of Becoming a Vampire", Chocolate Liberation Front, Australian Broadcasting Corporation, ABC 3, Australia
Highly Commended - "Boing the Play Ranger", CrazyBird Animation Studio, Educational Broadcasting System, EBS, Korea

BEST NEWS PRESENTER OR ANCHOR - Bernard Lo, "The Call", CNBC Asia Pacific, Singapore
Highly Commended - Martin Soong, "Squawk Box Asia", CNBC Asia Pacific, Singapore

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER - Stephen Engle, "China/North Korean Border", Bloomberg LP, Bloomberg Television, Hong Kong
Highly Commended - Christine Tan, Managing Asia, CNBC Asia Pacific, Singapore

BEST ENTERTAINMENT PRESENTER/ HOST - Phanya Nirunkul, "Ching Roi Ching Larn Sunshine Day", Workpoint Entertainment Public Company Limited, Thai Television Channel 3, Thailand
Highly Commended - Bryan Wong, "Jobs Around the World", MediaCorp Pte Ltd, Channel 8, Singapore

BEST SPORTS PRESENTER/COMMENTATOR - Richard Lenton, "Tiger It's Your Shout", SingTel (mio TV), mio Stadium, Singapore
Highly Commended - Colette Wong, "Golf Focus", FOX International Channels Asia, STAR Sports, Singapore

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE - Wu Kang-Ren, "Emerging Light", Tzu Chi Culture and Communication Foundation, Da Ai TV, Taiwan
Highly Commended - Coby Chong, "Summer Brothers", Natseven TV Sdn Bhd, ntv7, Malaysia

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE - Jade Chou, "Falling", Public Television Service Foundation, PTS, Taiwan
Highly Commended - Lorna Tolentino, "Pahiram ng Sandali (Chasing Moments)", GMA Network, Inc., GMA-7, Philippines

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE - Jeffrey Xu Ming Jie, "Marry Me", MediaCorp Pte Ltd, Channel U, Singapore
Highly Commended - Pierre Png, "C.L.I.F. 2", MediaCorp Pte Ltd, Channel 8, Singapore

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE - Aileen Tan, "The Day It Rained On Our Parade", MediaCorp Pte Ltd, Channel 8, Singapore
Highly Commended - Kate Pang, "Joys of Life", MediaCorp Pte Ltd, Channel 8, Singapore

BEST COMEDY PERFORMANCE BY AN ACTOR/ ACTRESS - Chua Enlai, "The Noose Season 6", MediaCorp Pte Ltd, Channel 5, Singapore
Highly Commended - Michael V., "Bubble Gang", GMA Network, Inc., GMA-7, Philippines

BEST CINEMATOGRAPHY - Brad Dillon, "Raised Wild", Discovery Networks Asia-Pacific Pte Ltd, Animal Planet, Singapore
Highly Commended - Roger Munns & Hitesh Makan, "Malaysia From Below", FOX International Channels Asia, National Geographic Channel, Hong Kong

BEST DIRECTION - Oman @ Dhas, "Asia's Underworld – Drug Bandits", A+E Networks Asia, Crime & Investigation Network, Singapore
Highly Commended - Heng Ju Chang, "One More Take", Hakka TV, Taiwan

BEST EDITING - Shantha Kumar, "Asia's Underworld – Illegal Gamblers", A+E Networks Asia, Crime & Investigation Network, Singapore
Highly Commended - Tom Booth & Gary Brook, "CNNGo: Harbin", CNN International, Hong Kong

BEST ORIGINAL SCREENPLAY - Mei-Ling Zhou, "Emerging Light", Tzu Chi Culture and Communication Foundation, Da Ai TV, Taiwan

BEST THEME SONG - Yise Loo, "Serra Ferra - The Beat", Metropolitan TV Sdn Bhd, 8TV, Malaysia
Highly Commended - Ju Li Mo, "Beyond", MediaCorp Pte Ltd, Channel 8, Singapore

AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO ASIAN TELEVISION - Mr. Tian Ming, CEO of Star China Media

TERRESTRIAL CHANNEL OF THE YEAR - KBS1, Korea
Highly Commended - MBC TV, Korea

CABLE & SATELLITE CHANNEL OF THE YEAR - CNN International, Hong Kong
Highly Commended - Dragon TV, China

TERRESTRIAL BROADCASTER OF THE YEAR - MediaCorp, Singapore
Highly Commended - Korean Broadcasting System (KBS), Korea

CABLE & SATELLITE NETWORK OF THE YEAR - FOX International Channels (FIC) Asia
Highly Commended - CNN International, Hong Kong
Share on Google Plus

About Mykiru Isyusero

Mykiru is an entertainment blogger, having been named recently as one of the Top 10 Pinoy Showbiz Resources in the Philippines. For 8 years now, Mykiru has been delivering the latest, the hottest and most trending issues in the country.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 Comment(s):

Post a Comment