50th Grammy Awards 2008 Winners

Advertisements


Justin Timberlake earns two more Grammys, Best Dance Recording and Best Male Pop Vocal Performance.



The 50th Annual Grammy Awards was held Sunday, February 10, 2008, with troubled singer Amy Winehouse as the runaway winner.

Winehouse had 6 nods and she won all of them except for the Album of the Year Award.

Six-time Grammy winner Kanye West had 8 nominations but he only won half of them including Best Rap Album award.

Here's the full list of winners for the 2008 Grammy Awards:
(winners are highlighted)

Record Of The Year
Irreplaceable, Beyoncé
The Pretender, Foo Fighters
Umbrella, Rihanna Featuring Jay-Z
What Goes Around…Comes Around, Justin Timberlake
Rehab, Amy Winehouse

Album Of The Year
Echoes, Silence, Patience & Grace, Foo Fighters
These Days, Vince Gill
River: The Joni Letters, Herbie Hancock
Graduation, Kanye West
Back To Black, Amy Winehouse

Song Of The Year
Before He Cheats by Carrie Underwood
Hey There Delilah by Plain White T's
Like A Star by Corinne Bailey Rae
Rehab by Amy Winehouse
Umbrella by Rihanna

Best New Artist
Feist
Ledisi
Paramore
Taylor Swift
Amy Winehouse

Best Female Pop Vocal Performance
Candyman, Christina Aguilera
1234, Feist
Big Girls Don't Cry, Fergie
Say It Right, Nelly Furtado
Rehab, Amy Winehouse

Best Male Pop Vocal Performance
Everything, Michael Bublé
Belief, John Mayer
Dance Tonight, Paul McCartney
Amazing, Seal
What Goes Around...Comes Around, Justin Timberlake

Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(You Want To) Make A Memory, Bon Jovi
Home, Daughtry
Makes Me Wonder, Maroon 5
Hey There Delilah, Plain White T's
Window In The Skies, U2

Best Pop Collaboration With Vocals
Steppin' Out, Tony Bennett & Christina Aguilera
Beautiful Liar, Beyoncé & Shakira
Gone Gone Gone (Done Moved On), Robert Plant & Alison Krauss
The Sweet Escape, Gwen Stefani & Akon
Give It To Me, Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake

Best Pop Instrumental Performance
Off The Grid, Beastie Boys
Paris Sunrise #7, Ben Harper & The Innocent Criminals
Over The Rainbow, Dave Koz
One Week Last Summer, Joni Mitchell
Simple Pleasures, Spyro Gyra

Best Pop Instrumental Album
The Mix-Up, Beastie Boys
Italia, Chris Botti
At The Movies, Dave Koz
Good To Go-Go, Spyro Gyra
Roundtrip, Kirk Whalum

Best Pop Vocal Album
Lost Highway, Bon Jovi
The Reminder, Feist
It Won't Be Soon Before Long, Maroon 5
Memory Almost Full, Paul McCartney
Back To Black, Amy Winehouse

Best Dance Recording
Do It Again, The Chemical Brothers
D.A.N.C.E., Justice
Love Today, Mika
Don't Stop The Music, Rihanna
LoveStoned/I Think She Knows, Justin Timberlake

Best Electronic/Dance Album
We Are The Night, The Chemical Brothers†, Justice
Sound Of Silver, LCD Soundsystem
We Are Pilots, Shiny Toy Guns
Elements Of Life, Tiësto

Best Traditional Pop Vocal Album
Call Me Irresponsible, Michael BubléCool Yule, Bette Midler
Trav'lin' Light, Queen Latifah
Live In Concert 2006, Barbra Streisand
James Taylor At Christmas, James Taylor

Best Solo Rock Vocal Performance
Timebomb, Beck
Only Mama Knows, Paul McCartney
Our Country, John Mellencamp
Radio Nowhere, Bruce Springsteen
Come On, Lucinda Williams

Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
It's Not Over, Daughtry
Working Class Hero, Green Day
If Everyone Cared, Nickelback
Instant Karma, U2
Icky Thump, The White Stripes

Best Hard Rock Performance
Sweet Sacrifice, Evanescence
The Pretender, Foo Fighters
I Don't Wanna Stop, Ozzy Osbourne
Sick, Sick, Sick, Queens Of The Stone Age
The Pot, Tool

Best Metal Performance
Nothing Left, As I Lay Dying
Never Ending Hill, King Diamond
Aesthetics Of Hate, Machine Head
Redemption, Shadows Fall
Final Six, Slayer

Best Rock Instrumental Performance
The Ecstasy Of Gold, Metallica
Malignant Narcissism, Rush
Always With Me, Always With You, Joe Satriani
Once Upon A Time In The West, Bruce Springsteen
The Attitude Song, Steve Vai

Best Rock Song
Come On, Lucinda Williams
Icky Thump, Jack White
It's Not Over, Chris Daughtry, Gregg Wattenberg, Mark Wilkerson & Brett Young The Pretender, Dave Grohl, Taylor Hawkins, Nate Mendel & Chris Shiflett,
Radio Nowhere, Bruce Springsteen

Best Rock Album
Daughtry, Daughtry
Revival, John Fogerty
Echoes, Silence, Patience & Grace, Foo Fighters
Magic, Bruce Springsteen
Sky Blue Sky, Wilco

Best Alternative Music Album
Alright, Still..., Lily Allen
Neon Bible, Arcade Fire
Volta, Bjork
Wincing The Night Away, The Shins
Icky Thump, The White Stripes

Best Female R&B Vocal Performance
Just Fine, Mary J. Blige
When I See You, Fantasia
No One, Alicia Keys
If I Have My Way, Chrisette Michele
Hate On Me, Jill Scott

Best Male R&B Vocal Performance
Woman, Raheem DeVaughn
B.U.D.D.Y., Musiq Soulchild
Because Of You, Ne-Yo
Future Baby Mama, Prince
Please Don't Go, Tank

Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
Same Girl, R. Kelly Featuring Usher
Disrespectful, Chaka Khan Featuring Mary J. Blige
Hate That I Love You, Rihanna Featuring Ne-Yo
Baby, Angie Stone Featuring Betty Wright
Bartender, T-Pain Featuring Akon

Best Traditional R&B Vocal Performance
Walk A Mile In My Shoes, Otis Clay
All Night Long, Randy Crawford & Joe Sample
In My Songs, Gerald Levert
I Apologize, Ann Nesby
I Am Your Man, Ryan Shaw

Best Urban/Alternative Performance
Make A Baby, Vikter Duplaix
That’s The Way Of The World, Dwele
Daydreamin', Lupe Fiasco Featuring Jill Scott
Fantasy, Meshell Ndegeocello
Dream, Alice Smith

Best R&B Song
Beautiful Flower, India.Arie & Joyce Simpson, songwriters (India.Arie)
Hate That I Love You, M.S. Eriksen, T.E. Hermansen & Shaffer Smith
No One, Dirty Harry, Kerry Brothers & Alicia Keys, songwriters Alicia Keys)(
Teachme, Ivan Barias, Adam W. Blackstone, Randall C. Bowland, Carvin Haggins, Johnnie
Smith II & Corey Latif Williams, songwriters (Musiq Soulchild)
When I See U, Louis Biancaniello, Waynne Nugent, Erika Nuri, Kevin Risto, Janet Sewel & Sam Watters, songwriters (Fantasia)

Best R&B Album
Funk This, Chaka Khan
Lost & Found, Ledisi
Luvanmusiq, Musiq Soulchild
The Real Thing, Jill Scott
Sex, Love & Pain, Tank

Best Contemporary R&B Album
Konvicted, Akon
Just Like You, Keyshia Cole
Fantasia, Fantasia
East Side Story, Emily King
Because Of You, Ne-Yo

Best Rap Solo Performance
The People, Common
I Get Money, 50 Cent
Show Me What You Got, Jay-Z
Big Things Poppin' (Do It), T.I.
Stronger, Kanye West

Best Rap Performance By A Duo Or Group
Southside, Common Featuring Kanye West
Make It Rain, Fat Joe Featuring Lil Wayne
Party Like A Rockstar, Shop Boyz
Int'l Players Anthem (I Choose You), UGK Featuring OutKast
Better Than I've Ever Been, Kanye West, Nas & KRS-One

Best Rap/Sung Collaboration
I Wanna Love You, Akon Featuring Snoop Dogg
Kiss, Kiss, Chris Brown & T-Pain
Let It Go, Keyshia Cole Featuring Missy Elliott & Lil' Kim
Umbrella, Rihanna Featuring Jay-Z
Good Life, Kanye West Featuring T-Pain

Best Rap Song
Ayo Technology by 50 Cent
Big Things Poppin' (Do It) by T.I.
Can't Tell Me Nothing by Kanye West
Crank That (Soulja Boy) by Soulja Boy
Good Life by Kanye West featuring T-Pain

Best Rap Album
Finding Forever, Common
Kingdom Come, Jay-Z
Hip Hop Is Dead, Nas
T.I. vs T.I.P., T.I.
Graduation, Kanye West

Best Female Country Vocal Performance
Simple Love, Alison Krauss
Famous In A Small Town, Miranda Lambert
Nothin' Better To Do, LeAnn Rimes
Before He Cheats, Carrie Underwood
Heaven, Heartache And The Power Of Love, Trisha Yearwood

Best Male Country Vocal Performance
Long Trip Alone, Dierks Bentley
A Woman's Love, Alan Jackson
If You're Reading This, Tim McGraw
Give It Away, George Strait
Stupid Boy, Keith Urban

Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
Proud Of The House We Built, Brooks & Dunn
How Long, Eagles
Moments, Emerson Drive
Lucky Man, Montgomery Gentry
Sweet Memories, The Time Jumpers

Best Country Collaboration With Vocals
Days Aren't Long Enough, Steve Earle & Allison Moorer
Because Of You, Reba McEntire & Kelly Clarkson
I Need You, Tim McGraw & Faith Hill
Lost Highway, Willie Nelson & Ray Price
Oh Love, Brad Paisley & Carrie Underwood

Best Country Instrumental Performance
Little Monk, Russ Barenberg
Mucky The Duck, The Greencards
Throttleneck, Brad Paisley
Rawhide!, Andy Statman
Fidoodlin', The Time Jumpers

Best Country Song
Before He Cheats by Carrie Underwood
Give It Away by George Strait
I Need You by Tim McGraw
If You're Reading This by Tim McGraw
Long Trip Alone by Dierks Bentley

Best Country Album
Long Trip Alone, Dierks Bentley
These Days, Vince Gill
Let It Go, Tim McGraw
5th Gear, Brad Paisley
It Just Comes Natural, George Strait

Best Bluegrass Album
Cherryholmes II Black and White, Cherryholmes
Lefty's Old Guitar, J.D. Crowe & the New South
The Bluegrass Diaries, Jim Lauderdale
Scenechronized, Seldome Scene
Double Banjo Bluegrass Spectacular, Tony Trischka

Best New Age Album
Faces of the Sun, Peter Kater
Sacred Journey of Ku-Kai, Volume 3, Kitaro
One Guitar, Ottmar Liebert
Southwest, Eric Tingstad
Crestone, Paul Winter Consort

Best Contemporary Jazz Album
Party Hats, Will Bernard
Downright Upright, Brian Bromberg
Re-imagination, Eldar
River: The Joni Letters, Herbie Hancock
He Had A Hat, Jeff Lorber

Best Jazz Vocal Album
Avant Gershwin, Patti Austin
Red Earth - A Malian Journey, Dee Dee Bridgewater
Music Maestro Please - Freddy Cole
Nightmoves - Kurt Elling
On the Other Side - Tierney Sutton (Band)

Best Jazz Instrumental Solo
Levees, Terence Blanchard
Anagram, Michael Brecker
Both Sides Now, Herbie Hancock
Lullaby, Hank Jones
1000 Kilometers, Paul McCandless

Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
Pilgrimage, Michael Brecker
Live At The Village Vanguard, The Bill Charlap Trio
Kids: Live At Dizzy's Club Coca-Cola, Joe Lovano And Hank Jones
Line By Line, John Patitucci
Back East, Joshua Redman

Best Large Jazz Ensemble Album
A Tale Of God's Will (A Requiem For Katrina), Terence Blanchard
Eternal Licks & Grooves, The Bob Florence Limited Edition
Hommage, The Bill Holman Band
Sky Blue, Maria Schneider Orchestra
With Love, Charles Tolliver Big Band

Best Latin Jazz Album
Funk Tango, Paquito D'Rivera Quintet?
The Magician, Sammy Figueroa And His Latin Jazz Explosion
Borrowed Time, Steve Khan
Refugee, Hector Martignon
Big Band Urban Folktales, Bobby Sanabria Big Band

Best Gospel Performance
East To West, Casting Crowns
Blessed & Highly Favored, The Clark Sisters - tie
Never Gonna Break My Faith, Aretha Franklin & Mary J. Blige (Featuring The Harlem Boys Choir) - tie

With Long Life, Israel And New Breed Featuring T-Bone
He Set My Life To Music, CeCe Winans

Best Gospel Song
Blessed & Highly Favored, Karen Clark-Sheard, songwriter (The Clark Sisters)
East To West, Mark Hall & Bernie Herms, songwriters (Casting Crowns)
Track from: The Altar And The Door
Encourage Yourself, Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & The Tri-City Singers)
Made To Love, Cary Barlowe, Toby McKeehan, Jamie Moore & Aaron Rice, songwriters (TobyMac)
Praise On The Inside, James L. Moss, songwriter (J. Moss)

Best Rock or Rap Gospel Album
Before The Daylight's Shot, Ashley Cleveland
HIStory: Our Place In His Story, The Cross Movement
Open Book, Da' T.R.U.T.H.
The Reckoning, Pillar
Comatose, Skillet

Best Pop/Contemporary Gospel Album
The Altar And The Door, Casting Crowns
A Deeper Level, Israel And New Breed
True Beauty, Mandisa
Stand, Michael W. Smith
Portable Sounds, TobyMac

Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
Amazing Grace, Bill & Gloria Gaither And The Homecoming Friends
Journey Of Joy, Karen Peck And New River
Everybody's Brother, Billy Joe Shaver
Salt Of The Earth, Ricky Skaggs & The Whites
Tell Someone, Kenny & Amanda Smith Band
I'll Fly Away: Country Hymns & Songs Of Faith, Various Artists

Best Traditional Gospel Album
Live - One Last Time, The Clark Sisters
The Grand Finale': Encourage Yourself, Donald Lawrence & The Tri-City Singers
Life Changing, Smokie Norful
Thirsty, Marvin Sapp
Cherch, Bebe Winans

Best Contemporary R&B Gospel Album
Grateful, Coko
Free To Worship, Fred Hammond
V2…, J. Moss
T57, Trin-I-Tee 5:7
Alone But Not Alone, Marvin Winans

Best Latin Pop Album
Papito, Miguel Bosé & Varios Artistas
12 Segundos De Oscuridad, Jorge Drexler
Navidades Luis Miguel, Luis Miguel
Dicen Que El Tiempo, Jennifer Peña
El Tren De Los Momentos, Alejandro Sanz

Best Latin Rock Or Alternative Album
No Hay Espacio, Black:Guayaba
Adelantando, Jarabe De Palo
Amantes Sunt Amentes, Panda
Kamikaze, Rabanes
Memo Rex Commander Y El Corazón Atómico De La Via Láctea, Zoé

Best Latin Urban Album
E.S.L., Akwid
El Abayarde Contra-Ataca, Tego Calderón
Residente O Visitante, Calle 13
El Cartel: The Big Boss, Daddy Yankee
Vacaneria!, Fulanito

Best Tropical Latin Album
Greetings From Havana, Cubanismo
En Primera Plana, Issac Delgado
Arroz Con Habichuela, El Gran Combo De Puerto Rico
La Llave De Mi Corazón, Juan Luis Guerra
United We Swing, Spanish Harlem Orchestra

Best Mexican/Mexican-American Album
100% Mexicano, Pepe Aguilar
El Indomable, Cristian Castro
Para Siempre, Vicente Fernández
Puro Dolor, Paquita La Del Barrio
Esta Tierra Es Tuya (This Land Is Your Land), Sones De México Ensemble

Best Tejano Album
Ram Herrera And The Outlaw Band 2007, Ram Herrera And The Outlaw Band
Before The Next Teardrop Falls, Little Joe & La Familia
Corazon De Oro, David Marez
35th Anniversary, Ruben Ramos
Vagar Libremente, Sunny Sauceda

Best Norteño Album
El Amor Que Nunca Fue, Conjunto Primavera
Crossroads, Intocable
Ven Y Dime, Los Rieleros Del Norte
Detalles Y Emociones, Los Tigres Del Norte
Gracias Por Tu Amor, Pesado

Best Banda Album
Te Va A Gustar, El Chapo
Los Mejores Corridos, El Potro De Sinaloa
Lobo Domesticado, Valentin Elizalde
Conquistando Corazones, K-PAZ De La Sierra
Entre Copas Y Botellas, Lupillo Rivera

Best Traditional Blues Album
Pinetop Perkins On The 88's - Live In Chicago, Pinetop Perkins
Live...And In Concert From San Francisco, Otis Rush
10 Days Out: Blues From The Backroads, Kenny Wayne Shepherd Featuring Various Artists
Old School, Koko Taylor
Last Of The Great Mississippi Delta Bluesmen: Live In Dallas, Henry James Townsend, Joe Willie "Pinetop" Perkins, Robert Lockwood, Jr. & David "Honeyboy" Edwards

Best Contemporary Blues Album
Into The Blues, Joan Armatrading
Is It News, Doyle Bramhall
The Road To Escondido, JJ Cale & Eric Clapton
Truth, Robben Ford
The Scene Of The Crime, Bettye LaVette

Best Traditional Folk Album
Try Me One More Time, David Bromberg
Let Us Now Praise Sleepy John, Peter Case
Banjo Talkin', Cathy Fink
Dirt Farmer, Levon Helm
Charlie Louvin, Charlie Louvin

Best Contemporary Folk/Americana Album
The Calling, Mary Chapin Carpenter
My Name Is Buddy, Ry Cooder
Washington Square Serenade, Steve Earle
Children Running Through, Patty Griffin
Orphans, Tom Waits

Best Native American Music Album
Oklahoma Style, Walter Ahhaitty & Friends
Watch This Dancer!, Black Lodge
The Ballad Of Old Times, Davis Mitchell
Reconnections, R. Carlos Nakai, Cliff Sarde, William Eaton & Randy Wood
Totemic Flute Chants, Johnny Whitehorse

Best Hawaiian Music Album
Ka Hikina O Ka Hau (The Coming Of The Snow), Keola Beamer
Hawaiiana, Tia Carrere
He'eia, Cyril Pahinui
Hawaiian Blossom, Raiatea
Treasures Of Hawaiian Slack Key Guitar, Various Artists, Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Paul Konwiser & Wayne Wong, producers

Best Zydeco Or Cajun Music Album
Le Cowboy Creole, Geno Delafose & French Rockin' Boogie
King Cake, Lisa Haley
Live: Á La Blue Moon, Lost Bayou Ramblers
Blues De Musicien, Pine Leaf Boys
Racines, Racines
The La Louisianne Sessions, Roddie Romero And The Hub City All-Stars
Live! Worldwide, Terrance Simien & The Zydeco Experience

Best Reggae Album
The Burning Spear Experience, Burning Spear
Mind Control, Stephen Marley
The End Of An American Dream, Lee "Scratch" Perry
Anniversary, Sly & Robbie And The Taxi Gang
Light Your Light, Toots & The Maytals

Best Traditional World Music Album
When The Soul Is Settled: Music Of Iraq, Rahim Al Haj With Souhail Kaspar
From Mali To America, Cheick Hamala Diabate & Bob Carlin
Live At Couleur Café, Konono Nº1
African Spirit, Soweto Gospel Choir
Singing For Life: Songs Of Hope, Healing, And HIV/AIDS In Uganda, Various Artists
Gregory Barz, producer

Best Contemporary World Music Album
Céu, Céu
Gil Luminoso, Gilberto Gil
Momento, Bebel Gilberto
Djin Djin, Angelique Kidjo
An Ancient Muse, Loreena McKennitt

Best Polka Album
Polka's Revenge, Brave Combo
Bulletproof Polkas, John Gora & Gorale
Polka Freak Out, Bubba Hernandez & Alex Meixner
Dueling Polkas, Walter Ostanek And His Band & Brian Sklar And The Western Senators
Come Share The Wine, Jimmy Sturr And His Orchestra

Best Musical Album For Children
Chickens, Buck Howdy With BB
Experience...101, Sweet Honey In The Rock
A Green And Red Christmas, The Muppets
I Wanna Play, Bill Harley
My Green Kite, Peter Himmelman
The Velveteen Rabbit - Love Can Make You Real, Various Artists

Best Spoken Word Album For Children
Harry Potter And The Deathly Hallows, Jim Dale
Making The Heart Whole Again: Stories For A Wounded World, Milbre Burch
The One And Only Shrek, Meryl Streep & Stanley Tucci
Who's Got Game? The Ant Or The Grasshopper? The Lion Or The Mouse? Poppy Or The Snake?, Toni Morrison
Wickety Whack - Brer Rabbit Is Back, Diane Ferlatte

Best Spoken Word Album
The Audacity Of Hope: Thoughts On Reclaiming The American Dream, Barack Obama
Celebrations, Maya Angelou
Giving: How Each Of Us Can Change The World, Bill Clinton
Sunday Mornings In Plains: Bringing Peace To A Changing World, Jimmy Carter
Things I Overheard While Talking To Myself, Alan Alda

Best Comedy Album
America's Mexican, George Lopez
Dirty Girl, Lisa Lampanelli
The Distant Future, Flight Of The Conchords
I Still Have A Pony, Steven Wright
Songs Pointed & Pointless, Harry Shearer

Best Musical Show Album
A Chorus Line, David Caddick, producer (Marvin Hamlisch, composer; Edward Kleban, lyricist)
Company, Tommy Krasker, producer (Stephen Sondheim, composer/lyricist) (2006 Cast
Recording With Raúl Esparza & Others)
Grey Gardens, Steven Epstein, producer (Scott Frankel, composer; Michael Korie, lyricist)
Spring Awakening, Duncan Sheik, producer; Duncan Sheik, composer; Steven Sater, lyricist (Original Broadway Cast With Jonathan Groff, Lea Michele & Others)
West Side Story, Nick Patrick, producer (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist)

Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Across the Universe, Various Artists
Dreamgirls, Various Artists
Hairspray, Various Artists
Love, (The Beatles)
Once, Glen Hansard & Marketa Irglova

Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Babel, Gustavo Santaolalla, composer
Blood Diamond, James Newton Howard, composer
The Departed, Howard Shore, composer
Happy Feet, John Powell, composer
Pan's Labyrinth, Javier Navarrete, composer
Ratatouille, Michael Giacchino, composer

Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Falling Slowly (From Once), Glen Hansard & Marketa Irglova, songwriters (Glen Hansard & Marketa Irglova)
Guaranteed (From Into The Wild), Eddie Vedder, songwriter (Eddie Vedder)
Love You I Do (From Dreamgirls), Siedah Garrett & Henry Krieger, songwriters (Jennifer Hudson)
The Song Of The Heart (From Happy Feet), Prince Rogers Nelson, songwriter (Prince)
You Know My Name (From Casino Royale), David Arnold & Chris Cornell, songwriters (Chris Cornell)

Best Instrumental Composition
Ash Wednesday, Harry Connick, Jr., composer (Harry Connick, Jr.)
Cerulean Skies, Maria Schneider, composer (Maria Schneider Orchestra)
Deep Six, Mark Walker, composer (Oregon)
I Knew Her (From Notes On A Scandal), Philip Glass, composer (Philip Glass)
Spectacle, Béla Fleck, composer (Chick Corea & Béla Fleck)

Best Instrumental Arrangement
Ash Wednesday, Harry Connick, Jr., arranger (Harry Connick, Jr.)
Besame Mucho, Steve Wiest, arranger (Maynard Ferguson)
Black Is The Color Of My True Love's Hair, Frank Macchia, arranger (Frank Macchia & The Prague Orchestra)
In A Silent Way, Vince Mendoza, arranger (Joe Zawinul)
Yo Tannenbaum (From Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas), Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
Cry Me A River, Jorge Calandrelli, arranger (Ella Fitzgerald & Jorge Calandrelli)
I'm Gonna Live Till I Die, John Clayton, arranger (Queen Latifah)
In The Wee Small Hours Of The Morning, Jay Ashby, Darmon Meader & Kim Nazarian, arrangers (New York Voices)
Overture/Gershwin Medley, Michael Abene, arranger (Patti Austin)
Smile, Pete McGuinness, arranger (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)

Best Recording Package
Cassadaga, Zack Nipper, art director (Bright Eyes)
The Dio Years, Masaki Koike, art director (Black Sabbath)
Friend & Foe, Craig Thompson, art director (Menomena)
Secrets Keep You Sick, Don Clark, art director (The Fold)
White Horse, Qing-Yang Xiao, art director (GTS)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
The Black Parade - Special Edition, Matt Taylor, Ellen Wakayama & Gerard Way, art directors (My Chemical Romance)
A Fever You Can't Sweat Out - Limited Edition Collectible Deluxe Box, Alex Kirzhner, art director (Panic! At The Disco)
Icky Thump - Limited Edition USB Flash Drive, Stan Chow, art director (The White Stripes)
Venus Doom, Matt Taylor & Valo, art directors (Him)
What It Is!: Funky Soul And Rare Grooves (1967-1977), Masaki Koike, art director

Best Album Notes
Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s, Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (Various Artists)
Classic Chu Berry Columbia And Victor Sessions, Loren Schoenberg, album notes writer (Chu Berry)
John Work, III: Recording Black Culture, Bruce Nemerov, album notes writer (Various Artists)
Off The Record: The Complete 1923 Jazz Band Recordings, David Sager, album notes writer (King Oliver's Creole Jazz Band)
Ricky Jay Plays Poker, Ricky Jay, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s, David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers;
Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
Forever Changing: The Golden Age Of Elektra Records 1963-1973 (Deluxe Edition), Stuart Batsford, Mick Houghton & Phil Smee, compilation producers; Dan Hersch & Bill Inglot, mastering engineers (Various Artists)
The Live Wire - Woody Guthrie In Performance 1949, Nora Guthrie & Jorge Arévalo Mateus, compilation producers; Jamie Howarth, Steve Rosenthal, Warren Russell-Smith & Dr. Kevin Short, mastering engineers (Woody Guthrie)
Love Is The Song We Sing: San Francisco Nuggets 1965-1970, Alec Palao, compilation producer; Dan Hersch, Bill Inglot & Dave Schultz, mastering engineers (Various Artists)
People Take Warning! Murder Ballads & Disaster Songs 1913-1938, Christopher King & Henry "Hank" Sapoznik, compilation producers; Christopher King & Robert Vosgien, mastering engineers (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical
Beauty & Crime, Tchad Blake, Cameron Craig, Emery Dobyns & Jimmy Hogarth, engineers (Suzanne Vega)
Destination Moon, Dave O'Donnell & Elliot Scheiner, engineers (Deborah Cox)
Don't Mess With The Dragon, Robert Carranza, Serban Ghenea, John Hanes & KC Porter, engineers (Ozomatli)
Floratone, Tucker Martine, engineer (Floratone)
II, Jason Lehning, engineer (Viktor Krauss)

Producer Of The Year, Non-Classical
Howard Benson
• Daughtry (Daughtry) (A)
• Devils & Angels (Mêlée) (A)
• Direction (The Starting Line) (A)
• Five Score And Seven Years Ago (Relient K) (A)
• Stay Inside (Sound The Alarm) (A)

Joe Chiccarelli
• Mercy (Burden Brothers) (A)
• The Narcotic Story (Oxbow) (A)
• Nightmoves (Kurt Elling) (A)
• Wincing The Night Away (The Shins) (A)

Mike Elizondo
• It Won't Be Soon Before Long (Maroon 5) (A)
• Under The Blacklight (Rilo Kiley) (A)

Mark Ronson
• Back To Black (Amy Winehouse) (T)
• Littlest Things (Lily Allen) (T)
• Rehab (Amy Winehouse) (T)
• Version (Mark Ronson) (A)
• You Know I'm No Good (Amy Winehouse) (T)


Timbaland
• Come Around (M.I.A. Featuring Timbaland) (T)
• Give It To Me (Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake) (T)
• Make Me Better (Fabolous Featuring Ne-Yo) (S)
• Timbaland Presents: Shock Value (Timbaland) (A)
• The Way I Are (Timbaland Featuring Keri Hilson & D.O.E.) (S)

Best Remixed Recording, Non-Classical
Angelicus (Andy Moor Full Length Mix), Andy Moor, remixer (Delerium Featuring Isabel Bayrakdarian) Track from: Nuages Du Monde
Bring The Noise (Benny Benassi Sfaction Remix), Benny Benassi, remixer (Public Enemy)
Track from: Bring The Noise/Give It Up EP

Like A Child (Carl Craig Remix), Carl Craig, remixer (Junior Boys)
Track from: The Dead Horse E.P.
Proper Education (Club Mix - Radio Edit), Eric Prydz, remixer (Eric Prydz Vs. Pink Floyd)
Sorry (Dirty South Mix), Dirty South, remixer (Kaskade)

Best Surround Sound Album
At War With The Mystics 5.1, The Flaming Lips & Dave Fridmann, surround mix engineers; The Flaming Lips &
Dave Fridmann, surround mastering engineers; The Flaming Lips & Dave Fridmann,
surround producers (The Flaming Lips)
Fear Of A Blank Planet, Steven Wilson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Porcupine Tree, surround producers (Porcupine Tree)
Grechaninov: Passion Week, John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy, Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
Love, Paul Hicks, surround mix engineer; Tim Young, surround mastering engineer; George Martin & Giles Martin, surround producers (The Beatles)
Vaughan Williams: Symphony No. 5; Fantasia On A Theme By Thomas Tallis; Serenade To Music, Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering
engineer; Elaine Martone, surround producer (Robert Spano & Atlanta Symphony
Orchestra & Chamber Chorus)

Best Engineered Album, Classical
Garden Of Dreams, Keith O. Johnson, engineer (Jerry Junkin & Dallas Wind Symphony)
Grechaninov: Passion Week, John Newton, engineer (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
Nielsen: Clarinet & Flute Concertos, Arne Akselberg & Tobias Lehmann, engineers (Sabine Meyer, Emmanuel Pahud & Simon Rattle)
Spirit Of The Season, Bruce Leek, Fred Vogler & Trent Walker, engineers (Craig Jessop, Mack Wilberg & Mormon Tabernacle Choir)
Strauss: Don Juan, Death And Transfiguration, Lawrence Rock, engineer (Lorin Maazel & New York Philharmonic)

Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh
• Eternal Rest: Mäntyjärvi, Ticheli, Martin, Clausen (Charles Bruffy, Phoenix
Bach Choir & Kansas City Chorale)
• Grechaninov: Passion Week (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City
Chorale)
• The Harrington String Quartet: Daniel McCarthy (The Harrington String Quartet)
• Hartke: The Greater Good (Stewart Robertson & Glimmerglass Opera Orchestra)
• Rider On The Plains: Cello Concertos By Virgil Thomson And Charles Fussell
(Emmanuel Feldman)

John Fraser
• Chopin: Piano Sonata No. 2, Scherzos (Simon Trpceski)
• Great Handel (Ian Bostridge)
• Kate Royal (Kate Royal)
• Krommer/Spohr: Clarinet Concertos (Julian Bliss, Sabine Meyer & Kenneth
Sillito)
• Schubert: Piano Sonata D958, Lieder, Fragments (Leif Ove Andsnes & Ian
Bostridge)

Marina A. Ledin, Victor Ledin
• Balakirev And Russian Folksong (Joseph Banowetz)
• Louisiana - A Pianist's Journey (Kenneth Boulton)
• Piano Impromptus (Jungran Kim Khwarg)
• 20th Century Piano Sonatas (Allison Brewster Franzetti)

Judith Sherman
• American Virtuosa: Tribute To Maud Powell (Rachel Barton Pine & Matthew Hagle)
• From Barrelhouse To Broadway: The Musical Odyssey Of Joe Jordan (Rick Benjamin
& The Paragon Ragtime Orchestra)
• Górecki: String Quartet No. 3 '...Songs Are Sung' (Kronos Quartet)
• Strange Imaginary Animals (Eighth Blackbird)
• Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence (Ying Quartet)


Robina G. Young
• As Steals The Morn...Handel Arias & Scenes For Tenor (Mark Padmore, Andrew
Manze & The English Concert)
• Bach, CPE: Symphonies 1-4, Cello Concerto (Andrew Manze & The English Concert)
• Brahms: Variations (Olga Kern)
• Music For Compline (Stile Antico)
• Stockhausen: Stimmung (Paul Hillier & Theatre Of Voices)

Best Classical Album
• Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Wilhelm Meister, producer (Ildar Abdrazakov, Herbert
Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Symphonieorchester Des Bayerischen
Rundfunks)

• Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor; Blanton Alspaugh, producer (Kansas City Chorale &
Phoenix Bach Choir)

• Homage: The Age Of The Diva
Renée Fleming; David Frost, producer (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky
Theatre)

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson; Dirk Sobotka, producer (James Levine; Boston Symphony
Orchestra)

• Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor; Tim Handley, producer (Nashville Symphony)


Best Orchestral Performance
• Beethoven: Symphony No. 9
Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)

• Shostakovich: The Golden Age
José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)

• Stravinsky: Le Sacre Du Printemps
Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic)

• Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor (Nashville Symphony)


• Vaughan Williams: Symphony No. 5, Fantasia On A Theme By Thomas Tallis, Serenade To Music

Best Opera Recording
• Albéniz: Pepita Jiménez
José De Eusebio, conductor; Enrique Baquerizo, Carlos Chausson, Plácido Domingo,
Jane Henschel & Carol Vaness; Michael Haas, producer (Orquesta Y Coro De La
Comunidad De Madrid)

• Donizetti: Dom Sébastien, Roi De Portugal
Mark Elder, conductor; Carmelo Corrado Caruso, Giuseppe Filianoti, Vesselina
Kasarova, Simon Keenlyside & Alastair Miles; Patric Schmid, producer (The Royal
Opera Chorus; The Orchestra Of The Royal Opera House, Covent Garden)

• Humperdinck: Hansel & Gretel
Sir Charles Mackerras, conductor; Rebecca Evans, Jane Henschel & Jennifer
Larmore; Brian Couzens, producer (Sarah Coppen, Diana Montague & Sarah Tynan;
New London Children's Choir; Philharmonia Orchestra)


• Lully: Thésée
Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Howard Crook, Ellen Hargis, Laura
Pudwell & Harry Van Der Kamp; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early
Music Festival Chorus; Boston Early Music Festival Orchestra)

• Verdi: La Traviata
Zubin Mehta, conductor; Piotr Beczala, Paolo Gavanelli & Anja Harteros; Andreas
Caemmerer & Felix Gargerle, producers (Choir Of The Bavarian State Opera;
Bavarian State Orchestra)

Best Choral Performance
• Brahms: Ein Deutsches Requiem
Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Thomas Quasthoff &
Dorothea Röschmann; Rundfunkchor Berlin; Berliner Philharmoniker)


• Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Ildar Abdrazakov,
Herbert Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Chor Des Bayerischen
Rundfunks; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

• Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)

• Penderecki: Symphony No. 7 'Seven Gates Of Jerusalem'
Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Boris Carmeli, Ewa
Marciniec, Aga Mikolaj, Wieslaw Ochman, Olga Pasichnyk & Romuald Tesarowicz;
Warsaw National Philharmonic Choir; Warsaw National Philharmonic Orchestra)

• Schönberg: Gurrelieder
Michael Gielen, conductor; Howard Arman & Michael Gläser, choir directors
(Melanie Diener, Ralf Lukas, Yvonne Naef, Andreas Schmidt, Gerhard Siegel &
Robert Dean Smith; Chor Des Bayerischen Rundfunks & MDR Rundfunkchor Leipzig;
SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg)

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
• Barber/Korngold/Walton: Violin Concertos
Bramwell Tovey, conductor; James Ehnes (Vancouver Symphony Orchestra)


• Beethoven: Piano Concertos Nos. 1 & 4
Christoph Eschenbach, conductor; Lang Lang (Orchestre De Paris)

• Nielsen: Clarinet & Flute Concertos
Simon Rattle, conductor; Sabine Meyer & Emmanuel Pahud (Berliner Philharmoniker)

• Rózsa: Violin Concerto, Op. 24
Dmitry Yablonsky, conductor; Anastasia Khitruk (Russian Philharmonic Orchestra)
Track from: Rózsa: Violin Concerto, Sinfonia Concertante

• Tchaikovsky/Saint-Saëns/Ginastera
Ari Rasilainen, conductor; Sol Gabetta (Münchner Rundfunkorchester)

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
• Beethoven Sonatas, Vol. 3
Garrick Ohlsson


• Haydn: Piano Sonatas
Marc-André Hamelin

• Louisiana - A Pianist's Journey
Kenneth Boulton

• Solo Piazzolla
Manuel Barrueco

• 20th Century Piano Sonatas
Allison Brewster Franzetti

Best Chamber Music Performance
• On The Threshold Of Hope
Artists Of The Royal Conservatory Ensemble (Richard Margison, Joaquin Valdepeñas
& Diane Werner)

• Saint-Saëns/Poulenc/Devienne/Milhaud
Oleg Maisenberg & Sabine Meyer

• Strange Imaginary Animals
Eighth Blackbird


• Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence
Ying Quartet (James Dunham & Paul Katz)

• 30 Songs Of The Russian People
Joseph Banowetz & Alton Chung Ming Chan
Track from: Balakirev And Russian Folksong

Best Small Ensemble Performance
• Bach: Brandenburg Concertos
Swiss Baroque Soloists

• Bridges - Eddie Daniels Plays The Music Of Frank Proto
Frank Proto, conductor; Eddie Daniels; Ensemble Sans Frontière

• Mahler: Das Lied Von Der Erde
Kenneth Slowik, conductor; The Smithsonian Chamber Players & Santa Fe Pro Musica

• Music For Compline
Stile Antico

• Stravinsky: Apollo, Concerto In D; Prokofiev: 20 Visions Fugitives
Yuri Bashmet, conductor; Moscow Soloists


Best Classical Vocal Performance
• Gitano - Zarzuela Arias
Rolando Villazón (Plácido Domingo; Orquesta De La Comunidad De Madrid)

• Homage: The Age Of The Diva
Renée Fleming (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson (James Levine; Boston Symphony Orchestra)


• Russian Album
Anna Netrebko (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)

• Sea Pictures, Op. 37
Sarah Connolly (Simon Wright; Bournemouth Symphony Chorus; Bournemouth Symphony
Orchestra)
Track from: Elgar: Sea Pictures

Best Classical Contemporary Composition
• Amargós: Northern Concerto
Joan Albert Amargós (Lan Shui, conductor; Danish National Symphony Orchestra/DR)
Track from: Movements - Michala Petri Plays Amargós/Börtz/Stucky

• Chesky: Concerto For Bassoon And Orchestra
David Chesky (Rossen Gergov, conductor; Symphony Orchestra Of Norrlands Opera)
Track from: Urban Concertos

• Higdon: Zaka
Jennifer Higdon (Eighth Blackbird)
Track from: Strange Imaginary Animals

• Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Peter Lieberson (James Levine, conductor; Boston Symphony Orchestra)

• Made In America
Joan Tower (Leonard Slatkin, conductor; Nashville Symphony Orchestra)
Track from: Tower: Made In America


Best Classical Crossover Album
• The Jazz Album - Watch What Happens
Thomas Quasthoff

• A Love Supreme: The Legacy Of John Coltrane
Turtle Island Quartet


• Spirit Of The Season
Craig Jessop & Mack Wilberg, conductors (Mormon Tabernacle Choir; Orchestra At
Temple Square)

• Whirled Chamber Music
Quartet San Francisco

• Wolfgang's Big Night Out
Brian Setzer (The Brian Setzer Orchestra)

Best Short Form Music Video
• God's Gonna Cut You Down
Johnny Cash
Tony Kaye, video director; Rachel Curl, video producer


• 1234
Feist
Patrick Daughters, video director; Geoff McLean, video producer
[Cherrytree/Interscope]

• Gone Daddy Gone
Gnarls Barkley
Chris Milk, video director; Barbara Benson, video producer

• D.A.N.C.E.
Justice
Jonas & Francois & So-Me, video directors; Jonas & Francois & So-Me, video
producers

• Typical
Mute Math
Israel Anthem, video director; Brandon Arolfo, video producer

Best Long Form Music Video
• Live & Loud At The Fillmore
Dierks Bentley
Russell Thomas, video director; James Whetherly, video producer

• Trapped In The Closet Chapters 13-22
R. Kelly
R. Kelly, Victor Mignatti & Jim Swaffield, video directors; Ann Carli, video
producer

• The Confessions Tour
Madonna
Jonas Akerlund, video director; Sara Martin & David May, video producers


• 10 Days Out - Blues From The Backroads
Kenny Wayne Shepherd & Various Artists
Noble Jones, video director; Kenny Wayne Shepherd, video producer

• Liberacion - The Songs Of The New Cuban Underground
Various Artists
Reuben Fields, video director; Dean Bates, video producer

Photo Source

About M.I.

Mykiru is an entertainment blogger, having been named as one of the Top 10 Pinoy Showbiz Resources in the Philippines. For a decade now, Mykiru.ph has been delivering the latest, the hottest and most trending issues in the country.
Comments

0 Comment(s):

Post a Comment