8th EdukCircle Awards 2018 Nominees revealed!

Advertisements
The 8th EdukCircle Awards 2018 is taking place in 4 parts this September (08, 15, 22 and 29) at the AFP Theater. And the complete list of nominees or finalists has already been revealed. Check 'em out here!

James Reid, TNT Boys, Alden Richards, Maris Racal and Darren Espanto are among the nominees in the 8th EdukCircle Awards 2018


Yassi Pressman, Glaiza de Castro, Enrique Gil, Joshua Garcia, McCoy De Leon, Nash Aguas, Julia Montes, Erich Gonzales are among the nominees in the 8th EdukCircle Awards 2018

THREE MOST INFLUENTIAL FILM ACTORS OF THE YEAR
Daniel Padilla, 'Gandarrapiddo: The Revenger Squad
Dingdong Dantes, 'Sid and Aya'
Empoy Marquez, 'Kita Kita'
John Lloyd Cruz, Finally Found Someone'
Joshua Garcia, 'Unexpectedly Yours'
Vice Ganda, 'Gandarrapiddo: The Revenger Squad'
Robin Padilla, 'Unexpectedly Yours'

THREE MOST INFLUENTIAL FILM ACTRESSES OF THE YEAR
Alessandra de Rossi, 'Kita Kita'
Anne Curtis, Sid and Aya'
Julia Barretto, Unexpectedly Yours'
Pia Wurtzbach, 'Gandarrapiddo: The Revenger Squad'
Sarah Geronimo, 'Finally Found Someone'
Sharon Cuneta, Unexpectedly Yours'

FIVE MOST INFLUENTIAL MALE ENDORSERS OF THE YEAR
Alden Richards
Coco Martin
Daniel Padilla
Dingdong Dantes
Enrique Gil
James Reid
Jericho Rosales
Joshua Garcia
Michael V.
Piolo Pascual
Robin Padilla

FIVE MOST INFLUENTIAL FEMALE ENDORSERS OF THE YEAR
Angel Locsin
Jodi Sta. Maria
Judy Ann Santos
Julia Barretto
Kathryn Bernardo
Liza Soberano
Maine Mendoza
Marian Rivera
Nadine Lustre
Pia Wurtzbach
Sarah Geronimo
Sharon Cuneta

Love Team of the Year
Derrick Monasterio and Barbie Forteza
Joshua Garcia and Julia Barretto
Edward Barber and Maymay Entrata
Daniel Padilla and Kathryn Bernardo
Miguel Tanfelix and Bianca Umali
James Reid and Nadine Lustre
Iñigo Pascual and Maris Racal
Enrique Gil and Liza Soberano

Best Actress in a TV Series
Glaiza De Castro - Contessa
Julia Montes - Asintado
Sylvia Sanchez - Hanggang Saan
Erich Gonzales - The Blood Sisters
Yassi Pressman - Ang Probinsyano

Best Actor in a TV Series
Tom Rodriguez - The Cure
Paulo Avelino - Asintado
Arjo Atayde - Hanggang Saan
Joshua Garcia - The Good Son
Enrique Gil - Bagani

Best Supporting Actress in a TV Series
LJ Reyes - The Cure
Angel Aquino - Ang Probinsyano
Cherry Pie Picache - The Blood Sisters
Mylene Dizon- The Good Son
Eula Valdez - The Good Son

Best Supporting Actor in a TV Series
Jerome Ponce - The Good Son
Gabby Eigenmann - Contessa
Jhong Hilario - Ang Probinsyano
Yves Flores - Hanggang Saan
Mccoy De Leon - The Good Son
Nash Aguas - The Good Son

Best Actor in a Single Drama Performance
Ketchup Eusebio, MMK "Traysikel"
Carlo Aquino, MMK "Magnifying Glass"
Alden Richards, Magpakailanman "Bakbakan sa Marawi"
Long Mejia, MMK "Luneta Park"
Jhong Hilario, MMK "Ilaw"

Best Actress in a Single Drama Performance
Chanda Romero, "Tungkod"
Maricel Soriano, "Baso"
Jaclyn Jose, Magpakailanman "Victim of Bullying"
Maris Racal, MMK "Casa"
Ai-Ai Delas Alas, Magpakailanman "Ang Nanay sa Kalsada"

BEST CHILD TV ARTIST
Ryzza Mae Dizon
Baeby Baste
Nayomi Ramos
Marco Masa
Ryko Mateo

BEST IN COMEDY (Male)
Jose Manalo
Wally Bayola
Michael V
Wacky Kiray
Bayani Agbayani
Jobert Austria

BEST IN COMEDY (Female)
Angelica Panganiban
Rufa Mae Quinto
Ethel Booba
Chariz Solomon
Eugene Domingo

Most Outstanding Teen Artist of the Year
AC Bonifacio
Bianca Umali
Gabbi Garcia
Darren Espanto
Kyline Alcantara

Male Music Artist of the Year
Shanti Dope
James Reid
Michael Pangilinan
Darren Espanto
TNT Boys

BEST FEMALE MUSIC ARTIST OF THE YEAR
Morissette
Moira Dela Torre
Karencitta
Kiana Valenciano
Janine Berdin
Julie Anne San Jose
Jona

THREE MOST INFLUENTIAL CONCERT PERFORMERS OF THE YEAR
Darren Espanto (Unstoppable, KIA Theater)
James Reid and Nadine Lustre(JaDine Revolution, Smart-Araneta)
Regine Velasquez (R.30, MOA Arena)
Morissette (Morissette is Made, Smart-Araneta)
Moira (Tagpuan, KIA Theater)
Jake Zyrus (Music and Me, Skydome)
KZ Tandingan (Supreme, MOA Arena)
Iñigo Pascual (Dahil Sa'yo, Music Museum)
Sarah Geronimo (This Is Me, Smart-Araneta)
Maja Salvador (Maja On Stage, KIA Theater)

BEST FEMALE VARIETY SHOW HOST
Anne Curtis (Showtime)
Amy Perez (Showtime)
Maine Mendoza (Eat Bulaga)
Toni Gonzaga (ASAP)
Jolina Magdangal (ASAP)

BEST MALE VARIETY SHOW HOST
Robi Domingo (ASAP)
Luis Manzano (ASAP)
Jose Manalo (Eat Bulaga)
Piolo Pascual (ASAP)
Vice Ganda (Showtime)

BEST FEMALE TALENT SHOW HOST
Toni Gonzaga (Pilipinas Got Talent)
Amy Perez (Tawag ng Tanghalan)
Regine Velasquez (The Clash)
Joyce Pring (The Clash)
Anne Curtis (Tawag ng Tanghalan)
Mariel Rodriguez (Tawag ng Tanghalan)

BEST MALE TALENT SHOW HOST
Billy Crawford (Pilipinas Got Talent)
Vhong Navarro (Tawag ng Tanghalan)
Jhong Hilario (Tawag ng Tanghalan)
Andre Paras (The Clash)
Vice Ganda (Tawag ng Tanghalan)

BEST GAME SHOW HOST



Willie Revillame (Wowowin)

Eugene Domingo (Celebrity Bluff)

Luis Manzano (I Can See Your Voice)

Betong (All Star Videoke)

Solenn Heussaff (All Star Videoke)



BEST ENTERTAINMENT TALK SHOW HOST



Boy Abunda (Tonight with Boy Abunda)

Jolina, Karla, Melai (Magandang Buhay)

Regine Velasquez (Sarap Diva)

Vice Ganda (Gandang Gabi Vice)

Suzie Entrata (Mars)

BEST FEMALE NEWS ANCHOR



Kara David (News to Go)

Bernadette Sembrano (TV Patrol)

Mariz Umali (Balitanghali Weekend)

Pinky Webb (Balitaan)

Pia Hontiveros (News Night)



BEST MALE NEWS ANCHOR



Raffy Tima (Balitanghali)

Mark Salazar (Balita Pilipinas Ngayon)

Alvin Elchico (TV Patrol Weekend)

Ivan Mayrina (Unang Balita)

Emil Sumangil (Quick Response Team)



BEST DOCUMENTARY JOURNALIST



Jay Taruc (Silhig)

Atom Araullo (Philippine Seas)

Jeff Canoy and Chiara Zambrano (Di Ka Pasisil)

Sandra Aguinaldo (Kabuwanan ni Nene)

Kara David (Ang mga Guro ng Malining)



BEST MAGAZINE SHOW HOST



Jessica Soho (Kapuso Mo Jessica Soho)

Korina Sanchez (Rated K)

Tonipet Gaba (PopTalk)

Solenn Heussaff and Rhian Ramos(Taste Buddies)

Kara David (Pinas Sarap)



BEST EDUCATIONAL SHOW HOST



Susan Enriquez (I-Juander)

Cesar Apolinario (I-Juander)

Robi Domingo (Math-Dali)

Drew Arellano (AHA!)

Kim Atienza (Matanglawin)



BEST PUBLIC AFFAIRS TALK SHOW HOST



Pinky Webb (The Source)

Winnie Monsod (Bawal ang Pasaway)

Boy Abunda (The Bottomline)

Karen Davila (Headstart)



BEST TRAVEL SHOW HOST



Gina Lopez (G-Diaries)

Robi Domingo (Lakwatsero)

Drew Arellano (Byahe ni Drew)

Andi Eigenmann (Taralets)



BEST HEALTH SHOW HOST



Connie Sison (Pinoy MD)

Dr. Freddie Gomez (MedTalk)

Jing Castañeda (Salamat Dok)

Cheryl Cosim (Alagang Kapatid)




The Academy of EdukCircle Jury, who will choose the winners among the nominated finalists, is composed of 150 college deans and faculty members from various universities in the country.

About Mykiru Isyusero

Mykiru is an entertainment blogger, having been named as one of the Top 10 Pinoy Showbiz Resources in the Philippines. For a decade now, Mykiru.ph has been delivering the latest, the hottest and most trending issues in the country.
Comments

0 Comment(s):

Post a Comment